Ciekawe książki dla dzieci polskich autorów. Akcja „Czytam Polskie”

17 kwietnia 2019

O tym , jak ważną czynnością jest czytanie swoim dzieciom nie trzeba przekonywać nikogo. Czynność ta wzbogaca  nie tylko język i wyobraźnię, ale również wytwarza dobre nawyki w małym człowieku, który może dzięki temu wyrosnąć na fana literatury.

Ciekawe książki dla dzieci możemy znaleźć również na naszym podwórku. W tym artykule chcę przedstawić opowieści dla dzieci polskich autorów. Wspieram tym samym akcję „Czytam Polskie”.

opowieści dla dzieci

Akcja „Czytam Polskie”

Zanim przejdę do przedstawienia najciekawszych i najbardziej wartościowych książek dla dzieci, zacznę od akcji „Czytam Polskie”. Jest to społeczna inicjatywa, która promuje polską twórczość. Została zorganizowana przez księgarnię internetową Ravelo.pl, a patronat honorowy objęła Rada Języka Polskiego.

Głównym celem akcji jest oczywiście wspieranie czytelnictwa w Polsce oraz poznawanie naszej rodzimej literatury i jej twórców. Bądźmy szczerzy, nie zawsze zdajemy sobie sprawę, jak świetnej jakości treści są tworzone przez naszych rodaków. Szczególnie jeśli chodzi o bajki dla maluchów czy opowieści dla dzieci nieco starszych. Jak mówią organizatorzy:

„Polska literatura jest jedną z najlepszych na świecie, a książka jest jednym z najważniejszych nośników kultury. Chcemy, aby dostęp do najlepszych tytułów oraz nowości literackich nie był uzależniony od zamożności, lecz od ciekawości świata.”

Dominik Kaznowski, prezes Fundacji PWN

Jak ważne jest czytanie dzieciom?

Eksperci zalecają czytać dzieciom 20 minut dziennie, codziennie. Wiadomo, że w praktyce bywa z tym różnie, jednak musimy sobie uświadomić jak istotny jest to czynnik w rozwoju naszego dziecka. Książki przede wszystkim stymulują rozwój mózgu. Otaczanie się mową od najmłodszych lat wiąże się z lepszym przyswajaniem języka później. Im więcej styczności z książkami, tym dziecko lepiej będzie radziło sobie z przetwarzaniem informacji w przyszłości. Warto pamiętać jednak o tym, że zbyt dużo opowieści dla dzieci grozi przestymulowaniem (warto trzymać się zaleceń).

Po drugie, ciekawe książki dla dzieci rozbudzają ciekawość świata, kształtują inteligencję emocjonalną i rozbudowują wyobraźnię. Często możemy zaobserwować odtwarzanie przez dziecko zachowania ulubionych bohaterów. Ważne, aby wzorce które przekazujemy były po prostu dobre.

Bardzo ważny czynnikiem jest również usprawnianie pamięci i mowy. Czytanie dzieciom stymuluje bierny i czynny słownik dziecka, co oznacza odpowiednio- rozumienie oraz mowę. Pomaga to między innymi przezwyciężyć dysleksję u dziecka.

Budowanie więzi emocjonalnej to punkt ważny dla rodziców. Wspólne czytanie opowieści dla dzieci to świetna forma wspólnego spędzania czasu.

Polskie opowieści dla dzieci – najciekawsze propozycje

Aleksandra i Daniel Mizielińscy „Mapy. Obrazkowa podróż po lądach, morzach i kulturach świata”, wyd. Dwie Siostry ”

Pani Aleksandra oraz jej mąż Daniel są kolekcjonerami książek. Autorka jest absolwentką grafiki, ze specjalizacją projektowanie książek. Ich publikacje są jednymi z najbardziej wyróżniających się na rynku polskim. Tytuły zyskały również popularność za granicą naszego kraju. Opowieść dla dzieci „Mapy”, znalazła się w szóstce najlepiej zilustrowanych książek na świecie (według New York Times). W skrócie, jest to kolorowa podróż dokoła świata, a podróż palcem po mapie świata staje się dla dziecka przygodą życia.

ciekawe książki dla dzieci mapy

Eliza Piotrowska, Seria „Tupcio Chrupcio”, wyd. Wilga

Ciekawe książki dla dzieci „Tupcio Chrupcio” to seria opowieści o znanej i lubianej myszce. Książki łączą w sobie elementy dydaktyczne oraz fabularne. Młody czytelnik, poznając historię uczy się jak reagować w konkretnych sytuacjach, które go spotykają. Seria książek Piotrowskiej realizuje hasło „wychowywanie przez czytanie”.

bajki dla maluchów

Liliana Bardijewska, „O czym szumią muszle”, wyd. Zielona Sowa

Bardijewska jest docenianą autorką książek dla dzieci. Jej opowieści dla dzieci, w tym „O czym szumią muszle” zostały wyróżnione przez polską selekcję IBBY. Poznaj bohaterów, takich jak
Krab Szkrabek, Meduza Zuza, Księżniczka Idalka. Dzięki nim Ty i Twoje dziecko pozna podwodny świat krabów i ostryg. Trudne nazwy roślin i zwierząt z pewnością pobudzą wyobraźnię malucha.

ciekawe książki dla dzieci  bardijewska

Malina Prześluga, „Ziuzia”, wyd. Tashka

Uwielbiam bajki dla maluchów, które pokazują naszym dzieciom inne spojrzenie a świat. Główna bohaterka ma jedno oko szare, a drugie zielone i okazuje się, że jej spojrzenie na świat jest nietypowe. W trakcie kilkunastu historyjek towarzyszymy Ziuzi w trakcie np. pierwszego dnia w szkole czy podczas wymyślania prezentów na Gwiazdkę. Rzeczywistość ukazana jest jako zaczarowana a każdy przedmiot ma swoje uczucia.

opowieści dla dzieci ziuzia

Wanda Chotomska, „Wanda Chotomska dzieciom”, wyd. Nasza Księgarnia

Ciekawe książki dla dzieci tworzy również ta autorka, która jest ukochana przez wszystkich maluchów. „Wanda Chotomska dzieciom” to zbiór jej najlepszych opowieści. To wydanie zawiera przekrój twórczości autorki, czyli: muzykańce, śpiewańce, tańce, kabarety, limeryki czy wiersze o zwierzętach. Chotomska jest damą Orderu Uśmiechu i rozbawi każde dziecko. Polecam!

bajki dla maluchów chotomska

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code