Mistrzowie horroru – topowa trójka

30 maja 2019

Jeśli lubisz mroczne wieczory z książka i cenisz sobie dreszczyk emocji, być może masz pociąg do horrorów. Masz już za sobą lektury z gatunku grozy? A może dopiero zamierzasz rozpocząć swoją przygodę z czytaniem powieści wywołujących gęsią skórkę. Dziś przedstawiamy trzech autorów, których musi poznać każdy miłośnik gatunku – oraz ich najważniejsze, najstraszniejsze, najbardziej klimatyczne dzielą. Powieści, które na długo pozostają w pamięci i stanowią absolutną klasykę horroru. Jeśli jeszcze ich nie czytałeś, nie ma na co czekać! Oto nowe książki, które muszą się pojawić na twojej liście.

Obok absolutnych fundamentów gatunku, do których zaliczamy twórczość Lovecrafta czy historię doktora Frankensteina, istnieje również wiele innych topowych powieści nowej epoki. Trzy nazwiska ich twórców znajdują się na absolutnym szczycie listy. Mowa oczywiście o Grahamie Matstertonie, Jacku Ketchumie i absolutnym królu, którego nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Zacznijmy od niepodważalnego mistrza.

1. Stephen King

Nazwisko, które zaistniało w świecie horroru na wiele dekad i stało się numerem jedne na liście. Powieści Stephena Kinga doczekały się dziesiątek ekranizacji, a wiele filmów to kultowe dzieła gatunku grozy. Najważniejsze powieści to „Lśnienie” zekranizowane m.in. przez Stanleya Kubricka, Smętarz dla zwierzaków – który w tym roku ponownie trafił do kin w nowej wersji oraz… I tu zdania są podzielone. Wiele osób za jedną z najlepszych uważa powieść „To”, która trafiła na ekrany w 2017 roku (oczywiście nie byłą to pierwsza ekranizacja). Są też zwolennicy „Misery”, „Carrie” z genialną ekranizacją De Palmy i nową ekranizacją z 2013 roku, czy kultowego „Skazani na Shawshank”. Koniecznie trzeba również poznać „Zieloną milę” czy „Mglę”. Również nowe książki autora, jak „Pan Mercedes”, „Przebudzenie”, „Outsider”czy „Doktor Sen” (kontynuacja „Lśnienia”) cieszą się dużą popularnością. Wszystkie tytuły to absolutna klasyka gatunku, zarówno jeśli chodzi o książki – jak również filmy.

2. Graham Masterton

Drugie znane nazwisko, jeśli chodzi o nowożytnych twórców horroru. Masterton wydał ponad 40 horrorów. Niektóre z nich, jak „Kostnica”, przyniosły mu prestiżowe nagrody. Do znanych tytułów zaliczamy między innymi „Zwierciadło piekieł”, „Wizerunek zła” czy „Wirus”. Twórca ma na swym koncie także liczne thrillery, które również rozchwytywane przez miłośników gatunku grozy.

3. Jack Ketchum

Książki tego autora należą do najbardziej brutalnych. To mocna literatura dla amatorów stylu gore. Jedno jest pewne, po lekturze będziesz mieć problemy z zaśnięciem. Książki Matertona budzą skrajne emocje i nikt nie pozostaje wobec nich obojętny. Obrazy kreowane przez autora na długo zostają w pamięci. Niektóre z nich to historie oparte na faktach. Autor opisuje zbrodnie, które rzeczywiście miały miejsce. Fantazjuje na temat psychiki morderców, zgłębiając jej mroczne zakamarki oraz przedstawia postaci ofiar i ich zachowanie w obliczu prześladowania. To literatura psychologiczna, thriller i horror w jednym. Za najpopularniejszą powieść autora uznaje się „Dziewczynę z sąsiedztwa”, która doczekała się dwóch ekranizacji. Powieść jest oparta na autentycznych wydarzeniach z 1958 roku, gdy Ruth Chandler dopuściła się znęcania nad dwoma powierzonymi jej w opiekę krewniaczkami, doprowadzając do śmierci starszej z nich. Inne znane tytuły to „Jedyne dziecko” czy „Poza sezonem”.

Jeśli nie boisz się mocnych wrażeń i lubisz się bać – powinieneś uznać wymienione pozycje za obowiązkowe. Każdy, kto chce określać się mianem fana horroru, musi zapoznać się z repertuarem książkowym i filmowym stanowiącym klasykę gatunku grozy XX i XXI wieku.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *