Literatura faktu – najlepsze książki non-fiction ostatnich lat. Co nas porusza?

23 kwietnia 2019

Literatura faktu staje się w Polsce coraz bardziej popularna. Ostatnie lata przyniosły nam wiele ciekawych, dobrych i ważnych pozycji, które z czystym sercem można polecać. Wiele osób ceni sobie książki non- fiction za szczerość, autentyczność i za odzwierciedlanie rzeczywistości, taką jaką jest. Książki faktu są coraz chętniej kupowane przez młodych ludzi, którzy doceniają prawdziwość tego typu.

książki faktu

Literatura faktu – co to jest?

Literatura faktu, inaczej non-fiction jest to forma literacka, która przedstawia autentyczne wydarzenia i postacie. Jest to np. reportaż, dziennik, pamiętnik (wspomnienia), biografia czy wywiad. Dzieła z tej kategorii należą do beletrystyki i fabuły w czasie rzeczywistym. Jaki jest cel powstawania literatury tego typu? Przede wszystkim jest to wiarygodne relacjonowanie, oparte na faktach i rzeczywistych wydarzeniach.

W domach wielu z nas, książki faktu, literatura non-fiction zajmuje specjalne miejsce. Szczególnie w przypadku osób, które interesują się otaczającym nas światem, mają oczy szeroko otarte i nie boją się „zobaczyć” i dostrzec prawdę, mimo że jest ona czasem bardzo trudna. W dzisiejszym artykule chcę przedstawić propozycje najciekawszych książek oraz reportaży z tego gatunku. Co nas obecnie porusza?

Książki faktu – najciekawsze propozycje ostatnich lat

W ciągu ostatnich kilku lat, mieliśmy okazję przeczytać naprawdę sporo dobrych pozycji z tej kategorii.

Jacek Leociak „Biografie ulic”

Pełny tytuł książki Jacka Leociaka brzmi „Biografie ulic. O żydowskich ulicach warszawy od narodzin po Zagładę”. Jest to poniekąd reportaż historyczny oraz zbiór esejów. Leociak w tej nietypowej biografii opisuje 12 warszawskich ulic, śledząc dokładnie ich historię i historie ludzi tam zamieszkujących od czasów ich powstania, aż do Zagłady (w czasie II wojny światowej). Autor nie tylko opowiada dzieje miejsc, ale również (a właściwie przede wszystkim) losy społeczności żydowskiej. Ciekawa perspektywa (czyli spojrzenie na ludzi z konkretnej ulicy) to największy walor tej książki faktu.

literatura faktu biografie ulic

Maciej Zaremba Bielawski „Dom z dwiema wieżami”

Ta autobiograficzna opowieść Macieja Zaremby Bielawskiego jest przez wielu czytelników uważana za najlepszą propozycję literatury faktu z 2018 roku. Jest to bardzo dobrze napisana, wielowątkowa historia jego rodziny. Wykorzystuje on sytuacje ze swojego życia do opowiedzenia o absurdach polskiego antysemityzmu, różnych paradoksach wojny czy przypadkowości naszego istnienia. Ta wielowątkowa litera faktu jest zdecydowanie godna polecenia!

literatura faktu dom z dwiema wieżami

Barbara Rosiek „Pamiętnik narkomanki”

Mimo tego, że w ostatnich latach autorzy książek faktu dali nam sporo świetnych propozycji, nie mogę nie wspomnieć o „Pamiętniku narkomanki” Barbary Rosiek. Obok „My dzieci z dworca Zoo” jest to jedna z najbardziej kultowych pozycji literatury non-fiction. Jest to przełomowa książka, która trafiła w ręce niemal każdego nastolatka w latach 90 i uratowała wiele młodych istnień. Książka jest przerażającym zapisem walki z nałogiem (trwającej 15 lat).

literatura faktu pamiętnik narkomanki

Barbara Włodarczyk „Nie ma jednej Rosji”

Barbarę Włodarczyk wiele osób poznało, kiedy prowadziła program telewizyjny. Pokazywała w nim współczesną Rosję oraz problemy, z którymi zmagają się Rosjanie. Jej reportaże przykuwały uwagę na tyle, aby z zapartym tchem śledzić kolejny odcinek. Książka faktu „Nie ma jednej Rosji” wzmocniła tylko moje zaciekawienie tym krajem i w świetny sposób przekazuje klimat tam panujący. Autorka ukazuje Rosję nie tylko poprzez swój pryzmat oraz również okiem współczesnych mieszkańców.

literatura faktu nie ma jednej rosji

Reportaż Kamila Bałuka „Wszystkie dzieci Louisa”

Jest to jeden z najlepszych debiutów 2017 roku. Mówi się o niej „książka- petarda”. Pisały o niej nie tyko polskie, ale również zagraniczne media. Jest to niezwykle ciekawa opowieść o historii dawcy nasienia, który jak się okazuje, może być biologicznym ojcem ponad 200 dzieci w Europie. Jest to również reportaż o jego dzieciach, które muszą sobie poradzić z tą nietypową sytuacją i licznym rodzeństwem, które odnajduje się w najdalszych zakątkach kontynentu.

literatura faktu wszystkie dzieci louisa

Aleksandra Pezda „Zdrowaś mario”

Literatura faktu bardzo często dotyczy bieżących, najważniejszych i poddanych debacie publicznej spraw. Tak też jest w przypadku książki Aleksandry Pezdy „Zdrowaś mario”. Dotyka ona tematu medycznej marihuany. Autorka rzetelnie przestawia różne aspekty związane z wykorzystywaniem marihuany do celów leczniczych oraz jej legalizacji. Nie da się ukryć, że reportaż skupia się przede wszystkim na Polsce, jednak ukazuje również szerszą, globalną perspektywę problemu. Ważne jest to, że autorka stara się być obiektywna, nie stawia się na pozycji orędowniczki legalizacji medycznej marihuany. Weryfikuje fakty i jest krytyczna wobec powszechnych opinii.

literatura faktu zdrowaś mario

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code