Najlepsi, polscy autorzy książek, których twórczość musisz poznać

27 marca 2019

Nie można oprzeć się wrażeniu, że system szkolnictwa nie do końca pozwala na poznawanie współczesnej literatury polskiej. Jeśli ktokolwiek zabrnął w liceum dalej niż do literatury II wojny światowej, miał wielkie szczęście i powód do dumy. Niestety, w tamtym okresie dobre książki polskich autorów przechodziły nam koło nosa . Najwyższy czas to nadrobić!

Polscy autorzy książek to nasz skarb narodowy. Jednak, o ile na własną rękę nie zgłębimy ich twórczości oraz nie sprawdzimy co dzieje się na rynku wydawniczym, może się nam wydawać, że po Wisławie Szymborskiej nie było już żadnych cenionych poetów, a „Lalka” to ostatnia z wielkich powieści. W artykule przedstawię listę polskich pisarzy oraz pisarek, tworzących współcześnie oraz dobre książki ich autorstwa, które uważam za szczególne i godne polecenia.

Autorzy książek z Polski godni uwagi

Jak mawiał klasyk „cudze chwalicie, swojego nie znacie”. To zdanie często można odnieść właśnie do literatury współczesnej. Prawdą jest, że ostatnio masowo zaczytujemy się w skandynawskich kryminałach, romansach rodem z Ameryki czy szeroko pojętej fantastyce europejskiej. Jednym słowem, fascynują nas zagraniczne książki. Bestsellery to nie tylko zagranica. Świetne pozycje znajdziemy również na naszym podwórku!

Lubisz kryminały? Książki tych autorów zamrożą Ci krew w żyłach

Jeśli podobnie do mnie uwielbiasz dobre książki kryminalne, które nie dość, że zmuszają szare komórki do wytężonej pracy, ale również podnoszą poziom adrenaliny do maksimum, sprawdź autorów takich jak:
1.Marek Krajewski – jego tytuł „Śmierć w Breslau” został przetłumaczony aż na 18 języków.
2.Katarzyna Bonda – jeśli szukasz mrocznych historii i zagadek, po których nie będziesz mógł zmrużyć oka, książki tej autorki są stworzone dla Ciebie. Serdecznie polecam tytuł „Sprawa Niny Frank”.
3.Remigiusz Mróz- o tym autorze książek kryminalnych robi się coraz głośniej! Ostatnio jego powieść „Chyłka. Zaginięcie” została zekranizowana i wypuszczona w formie przejmującego i ciekawego serialu. Jeśli lubisz, kiedy sprawa ma dwa, trzy czy nawet cztery dna, następnym razem sięgnij po „Rewizję”.
4.Zygmunt Miłoszewski – ostatnio jedno z najgorętszych nazwisk w świecie polskiego kryminału. Niezwykła i genialna powieść „Ziarno prawdy” doczekała się nawet swojej ekranizacji, a w głównej roli zagrał polski aktor, Robert Więckiewicz.

Literatura obyczajowe

Jeśli kryminały to nie do końca Twoja bajka i wolisz coś bardziej kobiecego, zwróć uwagę na opowiadania i powieści twórców takich jak:
1.Janusz L. Wiśniewski – jest to zdecydowany mistrz polskiego romansu, który w bardzo ciekawy sposób patrzy na relacje damsko-męskie. Sprawdź m.in. książkę „Udręki braku pożądania”. Jest to jedna z moich ulubionych pozycji autora.
2.Monika Szwaja – jeśli szukasz zabawnego podejścia to spraw kobiecych i męskich, zdecydowanie zainteresuj się twórczością tej autorki. Z kolei jeśli masz ochotę na dobrą zabawę przy wieczornej lekturze, sprawdź „Klub mało używanych dziewic”.
3.Krystyna Mirek – osoby szukające szczęśliwych zakończeń powinny zwrócić się w kierunku twórczości tej autorki. Jeśli nie do końca mi wierzysz, sprawdź jej książki. Bestsellery takie jak „Polowanie na motyle” to must have.

Fantastyka

Chyba nie muszę nikogo przekonywać, że w świecie literatury sci-fi oraz fantasy, Polacy są potęgą. Jednak nie chodzi mi jedynie o kultowego i wspaniałego Stanisława Lema. Sprawdź świetne książki autorów takich jak:
1.Andrzej Sapkowski – sławna seria o Wiedźminie
2.Andrzej Pilipiuk -a szczególnie jego cykl o Jakubie Wędrowyczu, który przyciągnął uwagę również zagraniczną.
3.Jacek Dukaj – moje ulubione tytułu to „Lód” oraz „Czarne Oceany”
4.Jacek Piekara – jest redaktorem pisma „Fansasy”. Nie możesz ominąć takich książek jak „Łowcy Dusz” czy „Rycerz Kielichów”
5.Jakub Ćwiek – książka z 2017 roku zrobiła na mnie duże wrażenie, a nosi tytuł „Zawisza Czarny”

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code