Polscy autorzy kryminałów, których warto znać

23 maja 2019

Trzeba przyznać, że w Polsce od dawna nie było gatunku literackiego, który tak mocno zawładnąłby umysłami i sercami czytelników. I chociaż trzeba przyznać, że polskiego czytelnika bardzo często interesują naiwne, miłosne historie lub poradniki dotyczące każdej sfery naszego życia, dobry kryminał ostatnio króluje na półkach czytelników w całym kraju.

Trzeba przyznać, że polscy pisarze zaczynają sobie świetnie radzić, sprzedając co raz to większe nakłady swoich książek.

polscy pisarze kryminałów

Początek mody na kryminały

Warto wspomnieć, że zanim polscy autorzy kryminałów podbili nasze serca, prym wiedli w tej kwestii Skandynawowie. Stieg Larsson (którego cykl „Millenium” opublikowano dopiero po jego śmierci), Jo Nesbø, Camilla Läckberg, Henning Mankell, Karin Fossum to nazwiska, które zna każdy fan gatunku. Po kilku latach obserwujemy wzrost zainteresowania tematem u polskich pisarzy

Polscy pisarze kryminałów – jak to się zaczęło

Zdecydowanie, na polskiej arenie szlaki przetarła Joanna Chmielewska, która zmarła w 2013 roku. Autorkę uważa się za jedną z najlepszych pisarek zajmujących się tą tematyką oraz powieściami sensacyjnymi. Chmielewska napisała kilkadziesiąt książek, a w 2006 roku otrzymała Nagrodę Wielkiego Kalibru.

Wyróżnienie to przyznawane jest przez Stowarzyszenie Miłośników Kryminału i Sensacji „Trup w szafie” i Instytut Książki.

Pierwszy laureatem nagrody był znakomity pisarz Marek Krajewski, a nagrodę otrzymał za świetną powieść „Koniec świata w Breslau”. Jest on jednym z najbardziej popularnych autorów kryminałów w Polsce.

autorzy kryminałów polska

Nie tylko Mróz! Poznaj innych świetnych autorów kryminałów

Jak było wspomniane wcześniej, w Polsce mamy wielu świetnych autorów kryminałów. Nazwisk takich jak Katarzyna Bonda, Remigiusz Mróz, Joanna Chmielewska nie trzeba przedstawiać nikomu. Polska literatura kryminalna ma również innych, ciekawych pisarzy. Sprawdź, tych autorów młodego pokolenia.

Katarzyna Puzyńska

Pierwszą autorką, której każdy kryminał trzyma niezwykle w napięciu jest Katarzyna Puzyńska. Czytelnicy cenią ją za wnikliwą obserwację zachowań ludzkich oraz niezwykle misterne konstruowanie fabuły. Pisarka ma doświadczenie w dziedzinie psychologii, co niewątpliwie pomaga jej w konstruowaniu wciągających opowieści i ciekawych rysów charakterologicznych. W jej powieściach znajdziemy również wątki społeczne i obyczajowe.

Olga Rudnicka

Jak widać, autorzy kryminałów nie muszą być mężczyznami. Olga Rudnicka to kolejna kobieta, autorka powieści kryminalnych. Świetnie łączy wątki kryminalne i czarny humor. Jej książki charakteryzują się seriami niefortunnych zdarzeń, przeplatającymi się z sensacyjnymi intrygami oraz mrocznymi tajemnicami. Co możemy odnaleźć w  jej książkach? Między innymi mroczne plany niedoszłych wdów, gwałtowne śmierci, zagadkowe pojawianie się rozczłonkowanych ciał czy ginące brylanty. Jak bohaterowie poradzą sobie z takimi sprawami? Musisz koniecznie sprawdzić sam/sama.

Alek Rogoziński

Polscy pisarze zajmujący się tematyką kryminalną to również mężczyźni. Alek Rogoziński zadebiutował w 2015 roku i został on okrzyknięty księciem polskiej komedii kryminalnej. Przez 4 lata napisał pięć świetnych powieści. Jego opowieści są wręcz przesiąknięte absurdalnym klimatem. Pomyłki i komedie przypominają teatralne farsy. Opowieści autora są oparte na mrocznych zagadkach kryminalnych, a nie na obyczajowych perypetiach. Zdecydowanie warto sięgnąć po jego kryminał.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code