Trzy najlepsze książki Stephena Kinga

29 marca 2019

Stephen King to król gatunku grozy. Amerykański pisarz ma na swoim koncie całą masę bestsellerów, a nakład jego książek przekroczył 350 milionów egzemplarzy. Większość najbardziej popularnych filmów z gatunku horroru opartych jest na motywach jego powieści. Jakie są najlepsze książki tego autora i od których warto zacząć? Zdania są podzielone i nie da udzielić obiektywnej odpowiedzi na tak postawione pytanie. Dziś wymieniamy trzy książki najczęściej wymieniane przez fanów twórczości króla horroru jako najciekawsze i najbardziej zapadające w pamięć. Trzy kultowe opowieści, których ekranizacje, choć nie są już nowe, ciągle przyprawiają nowe pokolenia o dreszcze.

Wszystkie ciekawe książki mają to do siebie, że wzbudzają skrajne emocje. Bardzo często bestsellery mają tyle samo zwolenników co przeciwników. Wobec nudnej i bezbarwnej twórczości łatwiej pozostać obojętnym. Powieści Stephena Kinga zapewne do takich nie należą. Autor ma na swoim koncie ogromną ilość powieści, z których jedne uważane są za mistrzowskie, inne zaś za słabsze lub wręcz całkiem chybione. Z całego dorobku dziś wyodrębnimy trzy ciekawe książki, co do których zdania są trochę mniej podzielone. Większość czytelników zgodnie przyznaje, że są to najlepsze książki z gatunku literatury grozy.

„Lśnienie”

Absolutny numer jeden, klasyka gatunku i ikona, jeśli chodzi o twórczość Kinga. Powieść, po którą większość fanów Mistrza sięgnęło w pierwszej kolejności, zanim dali się wciągnąć w świat literatury grozy. Kultowa ekranizacja Kubricka to obraz, którego nie da się wyrzucić z pamięci. Opowieść o hotelu na odludziu i rodzine, która w nim zamieszkała, jest klaustrofobiczna i przytłaczająca. Akcja toczy się dość niespiesznie, a główną rolę odgrywa tu nastrój rosnącego niepokoju. Bohaterowie odcięci od świata na całą zimę są pozostawieni samym sobie i trudno im ocenić, czy powoli popadają w paranoję, czy też może hotel Panorama pełen jest niespodzianek oraz niedokończonych historii. A może jedno i drugie?

„Cmętarz zwieżąt”

Książka bardzo często wymieniana jako najlepsza i najstraszniejsza z całego dorobku autora. Historia jest na pozór prosta, jednak przyprawia o ciarki na całym ciele, praktycznie od samego początku. Powieść porusza trudny temat śmierci najbliższych, w tym śmierci dziecka. Dominuje tu smutek, ale i nadzieja. Dowiadujemy się, ile człowiek jest w stanie zrobić, aby odzyskać to, co dla niego najcenniejsze. Autor porusza nieodłączny dla gatunku grozy wątek życia po śmierci i wskrzeszania umarłych. Historia Frankensteina wydaje się jednak przy „Cmętarzu” nieco mniej mroczna…

„Misery”

Trzecia pozycja na podium – może mniejszy pewnik – ale jednocześnie oczywisty klasyk, zarówno jeśli chodzi i powieść, jak i jej ekranizację. Ciekawa książka psychologiczna ukazująca zachowanie człowieka zdesperowanego w obliczu własnej bezradności i podejmującego beznadziejną walkę o przetrwanie. Z pozoru absurdalne zdarzenie szybko zmienia się dla głównego bohatera w koszmar na jawie. Powieść porusza również tematykę zachowań psychopatycznych oraz jest studium psychiki osoby skrajnie uzależnionej od obiektu własnego uwielbienia.

Która książka króla grozy jest bezdyskusyjnie najlepsza, najmocniejsza? Prawdopodobnie nigdy nie uda się wyłonić zwycięscy. To, czego boi się czytelnik, związane jest z najgłębszymi zakamarkami jego podświadomości. Stephen King doskonale o tym wie. Z tego powodu każda z jego powieść jest inna i wyjątkowa, zasięg poruszanych tematów tak szeroki, a twórczość niejednorodna gatunkowo i zaskakująca.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code