Za co pokochaliśmy ebooki?

28 marca 2019

Zwolennicy tradycyjnych książek twierdzą, że nic nie jest w stanie zastąpić im zapachu zadrukowanego papieru i przewracania kartek. Wielu orędowników wydań klasycznych już po krótkim kontrakcie z ebookiem zmienia jednak zdanie. Czytniki elektroniczne są bardzo wygodne i posiadają wiele zalet. Niektóre z nich są w stanie przekonać nawet najbardziej zatwardziałych tradycjonalistów. Za co pokochaliśmy ebooki?

Papierowa książka wydaje się wielu z nas bardziej „namacalna”. Możemy przewracać kartki i dotykać każdej z nich. Możemy również ustawić tomik na półce, by dumnie prezentował się w domowej biblioteczce – i to właściwie koniec zalet, jeśli chodzi o papierowe wydania. Następne argumenty podawane przez zwolenników klasycznych książek są już czysto sentymentalne. W grę wchodzi zwykłe przyzwyczajenie, wspomnienia związane z dzieciństwem i z poznawaniem dzieł ulubionych autorów. Wiele osób ceni sobie zapach nowej książki – lub starej, bibliotecznej – w zależności od upodobań. Rozczulają nas zaczytane tomy noszące wyraźne ślady zużycia. Podobne argumenty bardzo często przegrywają jednak w pierwszym starciu z tymi czysto praktycznymi, przemawiającymi za książkami w wersji elektronicznej.

Ebooki przeznaczone do czytania na urządzeniach mobilnych są to pliki dostępne w kilku formatach. Do najpopularniejszych należą pliki mobi, epub i pdf, choć możemy również znaleźć książki na ebook w innych formatach. Czytniki ebooków to lekkie i małe, proste w obsłudze urządzenia, które obsługują pliki w wymienionych formatach i pozwalają „przewracać strony” za pomocą przycisku lub ekranu dotykowego. Możemy więc czytać książkę jak zwykle, w tym także wstawiać zakładki, cofać się do stronicy o dowolnym numerze, zaznaczać najciekawsze fragmenty itp.

Po włączeniu, czytnik ebook wyświetla od razu stronicę, na której skończyliśmy lekturę poprzednim razem. Jest to bardzo wygodne, ponieważ nie musimy nosić przy sobie papierowej zakładki ani męczyć się w poszukiwaniu danej strony gdy książka niechcący się zamknie. Są to jednak chyba najmniej istotne spośród wszystkich zalet czytników ebook. Urządzenia są naprawdę kompaktowe – lekkie i niewielkie. Nowoczesne ebooki mają pojemną pamięć, zatem możemy mieć przy sobie całą bibliotekę – schowaną w torebce czy kieszeni płaszcza. Czytnik jest niezastąpiony w podróży, w kolejce do lekarza, na uczelni, ale nie tylko.

Sklep z książkami online

Książki na ebook są reguły łatwiej dostępne niż książki tradycyjne. Możemy zdobyć je bez wychodzenia z domu, co dla większości czytelników jest sporym udogodnieniem. Gdy tylko znajdziesz interesujący cię tytuł, wystarczy że odwiedzisz sklep z książkami online, by natychmiast pobrać ebook na swój czytnik. Książki na ebook bywają tańsze od papierowych, choć nie jest to regułą. Z całą pewnością nie musimy jednak poszukiwać ich bibliotekach i księgarniach stacjonarnych, gdy akurat nie mamy na to ochoty lub czasu.

Książki on line za darmo

Wybrane tytuły są dostępne w Internecie nawet bezpłatnie. Zdarza się, ze dany sklep z książkami online udostępnia popularne lektury bezpłatnie, w formie promocji, by zachęcić czytelników do odwiedzania księgarni i kupowania ebooków oraz by zwiększyć swoją widoczność w sieci. Książki online za darmo to łakomy kąsek dla osób, które chcą zapełnić swój czytnik ebooków nowymi pozycjami, nie przeznaczając na to ani złotówki.

Lekkie i mobilne elektroniczne czytniki przyczyniają się do szerzenia czytelnictwa wśród młodych ludzi, dla których papierowa książka jest reliktem przeszłości i nudnym przedmiotem kojarzącym się ze szkołą. Dzięki ebookom wszyscy zyskujemy łatwiejszy dostęp do książek. Uogólniając – właśnie to jest chyba ich największą zaletą.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code